Sekret zdrowych, mocnych i lśniących włosów: Pielęgnacja od wewnątrz
Pielęgnacja włosów często kojarzy się z myciem ich odpowiednim szamponem, stosowaniem odżywek i masek. Jednak zdrowie włosów zależy również od tego, jak dbamy o nie od wewnątrz. To, co jemy, ma duży wpływ na nasz wygląd, w tym na kondycję naszych włosów, które są ważnym elementem estetyki. Wiele problemów z ich stanem można rozwiązać poprzez odpowiednią suplementację i zmiany w diecie.
Przyczyny wypadania włosów. Jak sobie z tym radzić?
Nadmierne wypadanie włosów jest najbardziej charakterystycznym objawem problemów z ich zdrowiem. Chociaż jest to normalne zjawisko wynikające z cyklu rozwojowego włosa, zbyt duża utrata włosów, widoczna gołym okiem, może budzić niepokój. W takim przypadku mamy dwa rozwiązania: skonsultować się ze specjalistą, takim jak trycholog czy dermatolog, lub samodzielnie przeanalizować potencjalne przyczyny nadmiernego wypadania włosów.
Częstymi przyczynami wzmożonego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, niedobory żywieniowe i zbyt intensywne odchudzanie. Oto główne powody, które mogą prowadzić do przerzedzenia fryzury:
- Łysienie androgenowe, czyli utrata włosów spowodowana hormonami
Wypadanie włosów może być spowodowane działaniem hormonów, zwłaszcza androgenów, z głównym hormonem - testosteronem. Chociaż jest on nazywany "męskim hormonem", występuje również w niewielkich ilościach u kobiet. Przy niektórych schorzeniach, takich jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy, PCOS czy insulinooporność, dochodzi do nadmiernego wydzielania androgenów. Objawia się to osłabieniem i nadmierną utratą włosów oraz problemami skórnymi (nadprodukcja sebum, trądzik). U mężczyzn łysienie androgenowe objawia się głównie utratą włosów w okolicach czoła i na szczycie głowy, natomiast u kobiet przerzedzeniem włosów na szczycie głowy.
- Intensywne odchudzanie może szkodzić włosom
Szybka utrata wagi i restrykcyjne diety mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych, zwłaszcza białka. Białko jest podstawowym budulcem włókien włosowych, więc jego niedostateczna ilość w diecie może pogorszyć jakość włosów i zwiększyć ich wypadanie.
- Wypadanie włosów w trakcie i po ciąży
Brak odpowiednio zbilansowanej diety może występować także w ciąży i po porodzie. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a ich niedobory mogą prowadzić do zaburzeń w prawidłowej produkcji włosów. Dodatkowo, intensywne zmiany hormonalne związane z ciążą wpływają na pogorszenie ich kondycji. Wiele kobiet w tym okresie zauważa osłabienie i widoczne zmniejszenie grubości włosów, co może utrzymywać się nawet przez rok po porodzie.
- Biotyna (witamina H) dla zdrowych, pięknych włosów i paznokci
Kolejną przyczyną wypadania włosów może być niedobór biotyny (witaminy H), która jest często składnikiem wielu suplementów wspierających zdrowie i urodę włosów. Biotyna jest niezbędnym enzymem biorącym udział w procesach metabolicznych.
Rola biotyny w organizmie koncentruje się głównie na utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania skóry. Niedobory biotyny mogą również prowadzić do pogorszenia kondycji włosów, które stają się bardziej łamliwe, częściej wypadają i szybciej siwieją. Dodatkowo niedobory biotyny mogą objawiać się złym stanem skóry i paznokci, takimi jak stany zapalne w okolicy oczu, ust i nosa oraz problemy z wzrostem paznokci, ich pękanie i łamliwość. Mogą nawet powodować łuszczycowe zmiany skórne na dłoniach, nogach i ramionach.
Biotyna nie bez powodu nazywana jest „witaminą urody” – jej codzienna dawka wynosząca 5 tysięcy mcg przyczynia się do zwiększenia grubości i elastyczności naskórka oraz wspiera ich wzrost. Co istotne, biotyna jest najlepiej zbadaną witaminą pod względem pozytywnego wpływu na stan skóry, włosów i paznokci. Suplementacja biotyny jest zalecana szczególnie u osób, które doświadczają problemów z włosami czy paznokciami z powodu niedoborów witamin z grupy B, stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz długotrwałego przyjmowania antybiotyków lub leków moczopędnych. Oprócz nadmiernej utraty włosów, deficyty biotyny mogą objawiać się również przerzedzeniem rzęs i brwi.
Inne składniki na zdrowie włosów, skóry i paznokci
Oprócz biotyny, istotnymi składnikami wspierającymi zdrowie włosów są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Dostarczane przez dietę lub suplementację, mają pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci, zapobiegając wypadaniu oraz zapewniając blask i sprężystość włosów.
Kolejnym istotnym składnikiem w suplementach dla włosów, skóry i paznokci jest krzem. Jego poziom w organizmie maleje wraz z wiekiem, co może prowadzić do kruchości włosów i paznokci, siwienia oraz zwiększonej podatności na infekcje grzybicze i bakteryjne. Krzem jest kluczowy w biosyntezie kolagenu, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych (w tym naczyń skóry głowy) oraz przyspiesza proces gojenia ran.
Cynk i miedź odgrywają ważną rolę, gdy są stosowane jednocześnie, podobnie jak witaminy istotne dla naszego wyglądu zewnętrznego: C, D i E. Na przykład, niedobór witaminy D może prowadzić do suchości skóry i przerzedzenia włosów, podczas gdy witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu wspierającego mieszki włosowe i utrzymującego naczynia krwionośne skóry głowy w dobrym stanie.
Dietetycy zalecają również spożywanie naparu z pokrzywy przez trzy miesiące dziennie dla zdrowia i urody. Pokrzywa zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy A, B2, C, kwas pantotenowy, olejki eteryczne, wapń i fosfor. Dodatkowo poprawia krążenie skóry głowy, co przyczynia się do redukcji nadmiernej utraty włosów.
Oczywiście dieta to nie wszystko – kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej w ilościach od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów wspomaga prawidłowe funkcjonowanie procesów metabolicznych z udziałem witamin i składników mineralnych.
Podsumowanie
Według badań naukowych, prawie każdy niedobór witamin i mikroelementów może mieć wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dlatego warto dbać o różnorodność w codziennej diecie oraz rozważyć suplementację, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia niedoborów lub pogorszenia stanu włosów i paznokci.